Леон Купер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Леон Купер
Nobel Laureate Leon Cooper in 2007.jpg
Купер во 2007
Роден 28 февруари 1930(1930-02-28)
Њујорк, САД
Живеалиште Соединети Американски Држави
Националност САД Американец
Полиња Физика
Установи Браунов универзитет
Образование Колумбиски универзитет
Докторски ментор Роберт Сербер
Докторанди Ели Бјененсток
Пол Мунро
Натан Интратор
Омер Артун
Мајкл Перон
Алан Саул
Познат по Суперспроводливост
Купер парови
Поважни награди Нобелова награда за физика (1972)
Комстокова награда за физика (1968)

Леон Купер[1] (англиски: Leon N Cooper 28 февруари 1930) е американски физичар и Нобелов лауерат, кој заедно со Џон Бардин и Џон Роберт Шрифер ја развиле БЦС-теоријата за суперспроводливост. Тој исто така го именувал Куперовиот пар и придонел за развитокот на БЦМ-теоријата за синаптичката еластичност.

Биографија и кариера[уреди | уреди извор]

Професорот Купер, кој е роден во Њујорк, во родниот град го завршува целото свое образование, вклучувајќи го и докторатот на престижниот Универзитет Колумбија во 1954 година.

Купер дипломирал во Средното училиште за науки во Бронкс во 1947[2][3] и добил диплома за уметности во 1951,[4]магистрирал во 1953,[4] и станал доктор по филозофија во 1954 на Колумбискиот универзитет.[4][5] Поминал една година во Институтот за напредни студии и предавал во Илиноискиот универзитет и Охајскиот државен универзитет пред да дојде во Брауновиот универзитет во 1958.[5] Моментално е Томас Џ. Вотсон професор по наука на Универзитетот Браун.

Работел на истражувања на реномирани институции низ целиот свет, меѓу кои Институтот за напредни студии, Универзитетот во Илиноис, Универзитетот во Охајо, како и Европската организација за нуклеарни истражувања (ЦЕРН).

Ликот Шелдон Купер, кој игра во комедијата Бубалици на Си-Би-Ес, делумно е именуван по Леон Купер[6]

Членства и признанија[уреди | уреди извор]

Објавени дела[уреди | уреди извор]

Купер е автор на Science and Human Experience - колекција од есеи, вклучувајќи претходно необјавени материјали, на теми како свеста и структурата на универзумот. (Универзитетски печат на Кембриџ, 2014).

Купер е автор на неконвенцијалната либерално-уметничка книга по физика, оригинално: An Introduction to the Meaning and Structure of Physics („Запознавање со значењето и структурата на физиката“)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Многу печатени материјали, вклучувајќи го и сајтот за нобелови награди, го претставуваат Купер како “Leon Neil Cooper” („Леон Нил Купер“). Сеедно, средниот иницијал N(Н) не стои за „Нил“, или многу други имиња. Точната форма на името е “Leon N Cooper” („Леон Н Купер“), без иницијални точки.
  2. „Bronx Science Honored as Historic Physics Site by the American Physical Society“. bxscience.edu. http://www.bxscience.edu/apps/news/show_news.jsp?REC_ID=155179&id=1. посет. 27 јули 2012 г. 
  3. MacDonald, Kerri. „A Nobel Laureate Returns Home to Bronx Science“, The New York Times, 15 октомври 2010 (посет. 27 јули 2012 г).
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 „Leon Cooper“. research.brown.edu. http://research.brown.edu/research/profile.php?id=1100923912. посет. 27 јули 2012 г. 
  5. 5,0 5,1 Vanderkam, Laura. „From Biology to Physics and Back Again: Leon Cooper“, Scientific American, 15 јули 2008 (посет. 27 јули 2012 г).
  6. The Big Bang Theory, la fórmula perfecta del humor
  7. „Comstock Prize in Physics“. National Academy of Sciences. http://www.nasonline.org/site/PageServer?pagename=AWARDS_comstock. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]