Луј Неел

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Луј Нел)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луј Ежен Феликс Неел
Louis Eugène Félix Néel
Louis Neel 1970.jpg
Неел во 1970 година
Роден22 ноември 1904(1904-11-22)
Лион, Франција
Починал17 ноември 2000(2000-11-17) (возр. 95)
Брив ла Гајард, Франција
НационалностФранција Французин
ПолињаФизика на цврста состојба
УстановиНЦНИ, Гренобл
ОбразованиеСтразбуршки универзитет
Поважни наградиНобелова награда за физика (1970)

Луј Ежен Феликс Неел (француски: Louis Eugène Félix Néel), (Лион, 22 ноември 1904Брив ла Гајард, 17 ноември 2000) - француски физичар роден во Лион. Студирал во родниот град, а со титулата доктор на науки се здобил на универзитетот во Стразбур. Неел добил Нобелова награда во 1970 година, за неговите истражувања за магнетните својства на цврстите тела. Неговиот придонес во физиката се покажал со создавањето на бројни корисни апликации, особено во развојот на подобрените компјутерски единици. Околу 1930 година тој предложил нова форма на магнетно однесување наречена антиферомагнетизам („Ferrum“ што преведено од латински значи железо), како спротивност на феромагнетизмот. На одредена температура (Неелова температура) ова однесување престанува, поточно се губи карактеристиката. Луј Неел потенцирал дека материјалите може да пројават феромагнетни својства. Тој исто така дал објаснување за слабиот магнетизам на одредени камења, правејќи го возможно учењето за историјата на магнетното поле на Земјата.

Награди[уреди | уреди извор]

 • Хјузова награда на Научната академија (1935)
 • Феликс-Робинова награда на Француското друштво на физичари (1938)
 • Блонделов медал (1948)
 • Награда на „Тројцата физичари“ (1963)
 • Златен медал (1965)
 • Нобелова награда за физика (1970)

Наводи[уреди | уреди извор]

 • Barbara, B.; Lacroix, Claudine (2000). „Retrospective in Science: Louis Neel (1904–2000)“. Science. 291 (5506): 1000. doi:10.1126/science.1059052. PMID 11232560.
 • Coey, Michael (2001). „Obituary: Louis Néel (1904–2000)“. Nature. 409 (6818): 302–302. doi:10.1038/35053274.
 • Coey, J. M. D. (2003). „Louis Néel: Retrospective (invited)“. Journal of Applied Physics. 93 (10): 8224–8229. Bibcode:2003JAP....93.8224C. doi:10.1063/1.1557815.
 • Dunlop, David J. (2003). „Partial thermoremanent magnetization: Louis Néel's legacy in rock magnetism (invited)“. Journal of Applied Physics. 93 (10): 8236–8240. Bibcode:2003JAP....93.8236D. doi:10.1063/1.1558640.
 • Louis Néel – Biography“. Nobel Lectures, Physics 1963–1970. Elsevier Publishing Company.
 • Néel, Louis (1991). Un siècle de physique. Paris: Jacob. ISBN 978-2-7381-0140-2.
 • „Louis Néel, un siècle de science à Grenoble“. 2004. Посетено на 27 October 2011.
 • Kurti, Nicholas, уред. (1988). Selected works of Louis Néel. New York: Gordon and Breach. ISBN 978-2-88124-300-4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: