Џером Ајзек Фридман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џером Ајзек Фридман
Роден28 март 1930 (1930-03-28) (89 г.)
Чикаго, Илиноис
НационалностАмериканец
ПолињаФизика
УстановиМИТ
ОбразованиеЧикашки универзитет
Докторски менторЕнрико Ферми
Познат поЕкспериментален доказ за кварковите
Поважни наградиНобелова награда за физика (1990)
СопружникТања Лететски-Барановски (о. 1956; 4 деца)[1]

Џером Ајзек Фридман (англиски: Jerome Isaac Friedman 28 март 1930) — американски физичар, институтски професор и професор по физика, во пензија при МИТ. Тој е добитник на Нобеловата награда за физика во 1990 година заедно со Хенри Веј Кендал и Ричард Едвард Тејлор, за откривањето на внатрешната структура на протоните, кои подоцна биле наречени кваркови.

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Чикаго, Илиноис како дете на Лилиан и Селиг Фридман, продавач на машини за шиење, Фридмановите еврејски[2] родители се доселиле во САД од Русија. Џером Фридманимал талент за уметност но се заинтересирал за физиката откако прочитал книга за релативноста од Алберт Ајнштајн. Тој ја одбил стипендијата од Институтот за уметност во Чикаго за да може да изучува физика на Чикашкиот универзитет. Додека таму работел под менторство на Енрико Ферми, и својот докторат го стекнал во 1956 година. Во 1960 година тој се вработил на факултетот за физика при МИТ.

Во 1968-69 година, патувајќи меѓу МИТ и Калифорнија, тој вршел експерименти со Хенри Веј Кендал и Ричард Едвард Тејлор во Стенфордскиот линиски забрзувачки центар кој го обезбедил првиот експериментален доказ за тоа дека протоните имаат внатрешна структура, подоцна познати како кваркови. За ова свое откритие, Фридман, Кендал и Тејлор ја поделиле Нобеловата награда за физика. Тој е институски професор при МИТ. Фридмен е член на одборот на спонзори на Билтенот на атомските научници.[3]

Во 2008 година, Фридман примил почесен докторат од Белградскиот универзитет. Тој е почесен професор на Белградскиот универзитет за физика[4] и најпознатите светски институти: Институт за физика,[5] Институт за физика, Земун[5] и Нуклеарениот институт Винча.[6]

Во 2003 годинабил еден од 22 нобеловци кои го потпишале хуманистичкиот манифест.[7]

Објавени дела[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nobel Prize winners: Supplement, 1987-1991 : an H.W. Wilson biographical dictionary, Volume 2. H.W. Wilson Co.. 1992. http://books.google.ca/books?id=2mXwLKBkkeIC&q=Letetsky-Baranovsky&dq=Letetsky-Baranovsky&hl=en&sa=X&ei=RIYXUc71Ke7xyAHHjIDYBg&ved=0CCkQ6AEwAQ. посет. 3 јуни 2014 г. 
  2. „Jewish Laureates of Nobel Prize in Physics“. Jewish Laureates of Nobel Prize in Physics. Israel Science and Technology Homepage. 2013. конс. June 3, 2014. 
  3. „Board of Sponsors“. Board of Sponsors. Bulletin of Atomic Scientists. 2014. конс. June 4, 2014. 
  4. „Faculty of Physics“. University of Belgrade. 2014. конс. June 3, 2014. 
  5. 5,0 5,1 „Institute of Physics Belgrade“. University of Belgrade. 2014. конс. June 3, 2014. 
  6. „Vinca Institute of Nuclear Sciences“. University of Belgrade. конс. June 4, 2014. 
  7. „Notable Signers“. Humanism and its Aspirations. American Humanist Association. конс. October 2, 2012. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: