Кај Сигбан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кај Сигбан
Kai Manne Börje Siegbahn.jpg
Сигбан во 1981 година
Роден 20 април 1918(1918-04-20)
Лунд, Шведска
Починал 20 јули 2007(2007-07-20) (воз. 89 г.)
Енгелхолм, Шведска
Националност Швеѓанец
Полиња физика
Установи Стокхолмски универзитет
Упсалски универзитет
Образование Стокхолмски универзитет
Познат по високоразделна електронска спектроскопија
Поважни награди Нобелова награда за физика (1981)

Кај Сигбан (шведски: Kai Siegbahn 20 април 191820 јули 2007) — шведски физичар.[1]

Сигбан е роден во Лунд, Шведска, како син на Мане Сигбан добитникот на Нобеловата награда на физика во 1924 година. Сигбан својот докторат го стекнал на Стокхолмскиот универзитет во 1944 година. Тој бил професор на Кралскиот институт за технологија од 1951 до 1954 година, за подоцна како професор по експериментална физика на Упсалскиот универзитет од 1954 до 1984 година, истото работно место на кое работел неговиот татко. Тој ја поделил Нобеловата награда на физика со Николас Блумберген и Артур Леонард Шавлов за нивната работа на ласерската спектроскопија.[2]

Сигбан ја добил Нобеловата награда за развојот на новиот метод на електронска спектроскопијаза хемиска анализа, денес опишана како рендгенска фотоелектронска спектроскопија. Во период на наеговата смрт тој се уште бил активен како научник во Ангстремовата лабораторија при Упсалскиот универзитет.

Објавени дела[уреди | уреди извор]

Кај Сигбан бил еден од првите уредници на Енциклопедијата за аналитичка хемија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jeremy Pearce. „Kai Siegbahn, Swedish Physicist, Dies at 89“, New York Times, 7 август 2007 (посет. 21 јули 2007 г).
  2. Hagstrom, Stig B. (ноември 2007 г). Obituary: Kai Manne Börje Siegbahn. „Physics Today“ том  60 (11): 74–75. doi:10.1063/1.2812132. Bibcode2007PhT....60k..74H. http://scitation.aip.org/content/aip/magazine/physicstoday/article/60/11/10.1063/1.2812132. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]