Стивен Вајнберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стивен Вајнберг
Steven weinberg 2010.jpg
Стивен Вајнберг во 2010
Роден мај 3 1933 (1933-05-03) (воз. 84 г.)
Њујорк, САД
Живеалиште САД
Националност Американско
Полиња Теориска физика
Установи Универзитет во Калифорнија, Беркли
MIT
Универзитет Харвард
Универзитет на Тексас, Остин
Образование Универзитет Корнел
Универзитет Принстон
Докторски ментор Сем Трејман
Докторанди Орландо Алварез
Клод Бернард
Леј Нам Ченг
Боб Холдом
Николас Ц. Цамис
Убирахара ван Колк
Рафаел Лопез-Мобилија
Фернандо Кеведо
Марк Г. Рајзен
Скот Виленброк
JЏон Прескил
Влијаел врз Алан Гут
Поважни награди Нобелова награда за физика (1979)
Сопружник Луиз Вајнберг (од 1954; 1 child)

Стивен Вајнберг (роден 3 мај 1933 година) — американски физичар.

Вајнберг е најпознат по теоријата дека две основни сили - слабата интеракција и електромагнетната сила - се обединети (унифицирани), т.е. дека дејствуваат на ист начин, при екстремно високи енергии, како оние што постоеле веднаш по Големата експлозија (Биг Бен). Вајберговата таканаречена електрослаба теорија била потврдена при експериментите во акцелераторот на честички во 1973 година. Заедно со своите колеги доби Нобелова награда за физика во 1979 година.

Библиографија: автор / коавтор на книги[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]