Арно Алан Пензијас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арно Алан Пензијас
Роден(а)26 април 1933(1933-04-26)(90 г.)
Минхен, Германија
НационалностСоединети Американски Држави
ПолињаФизика
УстановиБел Лаборатории
ОбразованиеГрадски Колеџ на Њујорк
Универзитетот Колумбија
Познат поКосмичко микробраново позадинско зрачење
Поважни наградиХенри Драпер медал (1977)
Нобелова награда за физика (1978)
Харолд Пендер Награда (1991)
IRI медал (1998)
СопружникАн Перл Барас [1]

Арно Алан Пензијас (Минхен, 26 април 1933Сан Франциско, 22 јануари 2024) е Американски физичар, радиоастроном и нобеловец.

Дела[уреди | уреди извор]

  • Wilson, R. W.; Penzias, A. A. (1967). „Isotropy of Cosmic Background Radiation at 4080 Megahertz“. Science. 156 (3778): 1100–1101. Bibcode:1967Sci...156.1100W. doi:10.1126/science.156.3778.1100. PMID 17774056.
  • Penzias, A. A.; Wilson, R. W. (1970). „Microwave Noise from Rainstorms“. Science. 169 (3945): 583–584. Bibcode:1970Sci...169..583P. doi:10.1126/science.169.3945.583. PMID 17746031.
  • Penzias, Arno A. (1979). „The Origin of the Elements“. Science. 205 (4406): 549–554. Bibcode:1979Sci...205..549P. doi:10.1126/science.205.4406.549. PMID 17729659.
  • Penzias, Arno A. (1980). „Nuclear Processing and Isotopes in the Galaxy“. Science. 208 (4445): 663–669. Bibcode:1980Sci...208..663P. doi:10.1126/science.208.4445.663. PMID 17771085.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: