Арно Алан Пензијас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арно Алан Пензијас
Arno Penzias.jpg
Роден26 април 1933 (1933-04-26) (86 г.)
Минхен, Германија
НационалностСоединети Американски Држави
ПолињаФизика
УстановиБел Лаборатории
ОбразованиеГрадски Колеџ на Њујорк
Универзитетот Колумбија
Познат поКосмичко микробраново позадинско зрачење
Поважни наградиХенри Драпер медал (1977)
Нобелова награда за физика (1978)
Харолд Пендер Награда (1991)
IRI медал (1998)
СопружникАн Перл Барас [1]

Арно Алан Пензијас (Минхен, 26 април 1933 е Американски физичар, радиоастроном и нобеловец.


Дела[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: