Шуџи Накамура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шуџи Накамура
Роден(а)22 мај 1954(1954-05-22)(69 г.)
Иката, Јапонија
ЖивеалиштеСАД
ДржавјанствоЈапонец (до 2005 или 2006)
американец (од 2005 или 2006)[1][2]
НационалностАмериканец[3][4]
УстановиКалифорниски универзитет
ОбразованиеТокушимски универзитет
Познат посина и бела LED
Поважни наградиМилениумска технолошка награда (2006)
Харвиева награда (2009)
Нобелова анграда за физика (2014)

Шуџи Накамура (јапонски: 中村 修二 22 мај 1954) — Јапонско американски професор при одделот за материјали на Калифорнискиот универзитет,[5] и се смета за откривач на сината LED, голем напредок во светлосната технологија.[6] Заедно со Исаму Акасаки и Хироши Амано, ја добиле Нобеловата награда за физика „за откривањето на ефикасната сина светлечка диода, која овозможила сјајни и штедливи светлински извори“.

Кариера[уреди | уреди извор]

Накамура дипломирал на Токушимскиот универзитет во 1977 година со диплома за електронско инженерство, и магистрирал на истиот предмет две години подоцна, по што се придружува на претпријатието „Ничија“, која има седиште во Токушима. Во периодот додека работел за Ничија, Накамура го создал првиот високосветлински галиум нитридна (GaN) LED чија сјајна сина светлина, која делумно се претвора во жолта со помош на фосфорен премаз, е клучот за создавањето на белата LED светлина, која започнала да се произведува во 1993 година.

Претходно, Жак Панков и неговите соработници при RCA вложиле голем напор, но неуспеале да создадат пазарна GaN-на LED во 1960-ите. Основниот проблем била тешкотијата за создавање на силни p-типни GaN. Накамура се надоврзал на работата на друга јапонска работна група раководена од страна на професорот Исаму Акасаки, кој го објавиле својот метод за создавање на силни p-тип GaN со електронско озрачување на GaN со примеси на магнезиум. Сепак, овој метод не бил погоден за масовно производство и неговата физика и начин на функционирање не биле доволно разјаснети. Накамура успеал да развие топлински метод кој бил попогоден за масовно производство. Во продолжение, тој и неговите соработници ја разработиле физиката и го нашле виновникот водородот, кој ги пасивизирал примачите на GaN.

Во тој период, многумина фго сметале создавањето на GaN LED диода премногу сложен процес, па Накамура има среќа што основачот на Ничија, Нобуо Огава (1912–2002) имал желба да го подржи неговиот GaN проект. Како и да е претпријатието на крај му наредило да ја одложи работата на GaN, тврдејќи дека истата одземала многу средства и време. Накамура продолжувал да ја развива сината LED диода самостојно и во 1993 година успеал да ја создаде направата.[7]

Тој бил награден со докторат за инженерство од Токагашкиот универзитет во 1994 година. Тој ја напуштил Ничија во 1999 година и го преземал местото како професор по инженерство на Калифорнискиот универзитет.

Во 2001 година, Накамура го тужел својот поранешен работодавач Ничија за неговиот бонус како дел од серијата на тужби меѓу Ничија и Накамура со со американскиот конкурент Cree Inc., тие се согласиле заеднички да ја тужат Ничија во 2000 година на трошок на Cree Inc. од која добил акции за возврат. Накамура тврдел дека примил само ¥20,000 (≈US$180) за неговото откривање на „ патентот 404,“ иако Ничија покажала дека претпријатието го наградило со напреднувања и бонуси од 62 милиони јени во период од 11 години и неговата годишна плата достигнала 20 милиони јени кога ја напуштил Ничија.[8]

Иако Накамура првично ја добил жалбата со оштета од ¥20 милијарди (≈US$180 милиони), Ничија ја обжалила одлуката и двете страни се спогодиле во 2005 година на сума од ¥840 милиони (≈US$9 милиони), во тој период наголемиот бонус кој бил некогаш исплатен од јапонско претпријатие.[9]

Накамура исто така работел и на зелената LED диода, и е еден од одговорните за создавањето на белата LED диода и сините ласерски диоди кој се користат кај Blu-ray дисковите и HD DVDијата.[10]

Накамура е професор за материјали на Калифорнискиот универзитет и има преку 100 патенти.[11] Во 2008 година, Накамура, заеднос о колегите професори Д-р Стивен Денбарс и Д-р Џејмс Спек, ја основале Сора, претпријатие кое развивало светлинска технологија заснована на чисти галиум нитритни супстрати.[12]

Признанија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Patent belongs to the company "Violent opposition" Nobel prize winner Shuji Nakamura“ 特許は会社のもの「猛反対」 ノーベル賞の中村修二さん (јапонски). Asahi Shimbun Digital. 18 October 2014. Архивирано од изворникот на 2018-12-25. Посетено на 2015-03-16.
 2. „Nobel prize winner Shuji Nakamura talks about why he acquired U.S. citizenship“ ノーベル賞の中村修二氏、「アメリカの市民権」を取った理由を語る (јапонски). withnews. 18 October 2014. 2005、6年ごろに(米国市民権を)取ったんですよ [acquired (U.S. citizenship) in 2005 or 2006]
 3. „中村教授「物理学賞での受賞には驚いた」 ノーベル賞“. The Nikkei. Nikkei Inc. October 2014.
 4. Shuji received American citizenship in 2000. Japan does not recognize dual nationality.
 5. „Shuji Nakamura“. Santa Barbara: University of California. Архивирано од изворникот на 2010-07-15. Посетено на July 31, 2008.
 6. „Nobel laureate fought the odds to make history“. Pacific Coast Business Times. Посетено на Oct 10, 2014.
 7. „Court dismisses inventor's patent claim but will consider reward“. The Japan Times. September 20, 2002. Архивирано од изворникот 2014-10-08. Посетено на October 7, 2014.
 8. „Nichia president Eiji Ogama now revealed the truth behind the court“ 日亜化学工業社長の小川英治氏 訴訟騒動の真実を今こそ明らかにする (јапонски). Nikkei Tech-on. April 2004. Архивирано од изворникот на 2014-10-07. Посетено на 1 December 2014.
 9. Zaun, Todd (January 12, 2005). „Japanese Company to Pay Ex-Employee $8.1 Million for Invention“. The New York Times. Посетено на October 7, 2014.
 10. Richard Harris (June 15, 2006). „Work in Colored Lights Nets Millennium Prize“. All Things Considered.
 11. „Shuji Nakamura“. Solid State Lighting & Energy Center. Архивирано од изворникот на 2013-05-28. Посетено на October 19, 2012.
 12. „About“. Soraa Inc. Архивирано од изворникот на 2012-09-13. Посетено на October 19, 2012.
 13. „Shuji Nakamura wins the 2006 Millennium Technology Prize“. Архивирано од изворникот на 2009-01-11. Посетено на 2015-03-16.
 14. „Top prize for 'light' inventor“. BBC News. September 8, 2006. Архивирано од изворникот 2007-03-05. Посетено на 2006-09-08.
 15. Inventor Shuji Nakamura at the European Inventor Award
 16. Prince of Asturias Awards for Technical and Scientific Research.
 17. „Harvey Prize“. Архивирано од изворникот на 2011-07-27. Посетено на 2015-03-16.
 18. „SVIPLA Presents Inventor of the Year - Shuji Nakamura, Ph.D.“. Silicon Valley Intellectual Property Law Association. Посетено на 5 March 2013.
 19. „The 2014 Nobel Prize in Physics - Press Release“. Nobelprize.org. Nobel Media AB 2014. Посетено на October 7, 2014.

Допоплнителна литература[уреди | уреди извор]

 • Shuji Nakamura, Gerhard Fasol, Stephen J. Pearton, The Blue Laser Diode : The Complete Story, Springer; 2nd edition, October 2, 2000, (ISBN 3-540-66505-6)
 • Bob Johnstone Brilliant!: Shuji Nakamura and the revolution in lighting technology, Prometheus Books, 2007 ISBN 1-59102-462-5

Надворешни врски[уреди | уреди извор]