Даниел Цуј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даниел Чи Цуј
崔琦
Податотека:Tsui postcard.jpg
Роден(а)28 февруари 1939.(1939-02-28)(84 г.)
с.Фан, Хенан, Кина
ЖивеалиштеЊу Џерси, САД
НационалностСАД Американец
ПолињаЕкспериментална физика
Електротехника
УстановиПринстонски универзитет
Белови лаборатории
Колумбиски универзитет
Бостонски универзитет
ОбразованиеЧикашки универзитет
Илиноиски колеџ, Августана
Познат поХолов дробен квантен ефект
Поважни наградиНаграда за Баклиева кондензирана материја (1984)
Нобелова награда за физика (1998)
Даниел Чи Цуј

Даниел Чи Цуј (кинески: 崔琦 28 февруари 1939) американски (американско кинески) физичар кој истражува за електричните својства на тенки филмови и микроструктури на полупроводници и физика на цврста агрегатна состојба. Тој претходно бил професор по електротехника на Артур ЛеГранд Доти во Принстонскиот универзитет и хонорарен стручен истражен научник во одделот за физика во Колумбискиот универзитет. Во 1998, заедно со Хорст Лудвиг Штермер од Колумбискиот универзитет и Роберт Лафлин од Стенфорд, Цуј бил награден со Нобеловата награда за физика за неговиот придонес за откривањто на Холовиот дробен квантен ефект.

Животопис[уреди | уреди извор]

Цуј се родил во селото Фан (范庄), окулу 7.5 км од Баофен, Хенан, а неговите родители биле фармери. Кога Циј е роден, Кина била среде природни катастрофи и војни. Тој студирал кинески класици на училиште во селото.

Цуј отпатувал за Хонгконг во 1951, и го посетувал средното училиште „Пуј Ќинг“ во Каулун, каде дипломирал во 1957. Тој бил примен во Тајванското национално универзитетско медицинско училиште во Тајпеј, Тајван. Цуј добил стипендија за во Илиноискиот колеџ, Августана во Рок Ајланд, Илиноис, САД, каде е Лутерански алма матер на неговиот пастор.

Цуј го прифатил второто и се преселил во САД во 1958. Тој дипломирал „Фи Бета Капа“ од Августанискиот колеџ во 1961. Цуј бил единствениот судент со кинеско потекло во колеџот. Цуј продолжил со судиите по физика во Чикашкиот универзитет, каде го добил неговиот докторат по физика во 1967. Цуј спровел едногодишно постдокторско истражување во Чикаго. Во 1968, Цуј се придружил на Беловите лаборатории каде бил пионер во студиите на дво-димензионални електрони.

Неговото откритие на Холовиот дробен квантен ефект, работа за која бил награден со Нобелова награда во 1998, се случило пред да биде назначен за професор по електротехника во Принстонскиот универзитет во 1982.

Почести и награди[уреди | уреди извор]

Цуј е член на Националната академија на науките на САД (избран во 2004), соработник со Американското здружение за напредок во науката и соработник со Американското друштво на физичари. Во 1992, Цуј бил избран за академик на „Академија Синика“, Тајпеј. Во јуни 2000, Цуј бил избран за странски член на Кинеската академија на науките, Пекинг.

Цуј исто така бил награден со неколку престижни награди, меѓу кои:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]