Прејди на содржината

Дејвид Таулес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дејвид Таулес
David Thouless
Дејвид Таулес во 1995 година
Роден(а)21 септември 1934(1934-09-21)(89 г.)
Берсден, Шкотска
ЖивеалиштеСАД
Националностбританска
ПолињаФизика на кондензираната материја
УстановиВашингтонски универзитет
Калифорниски универзитет, Беркли
Бирмингемски универзитет
Образование
Докторски менторХанс Бете
Познат по
Поважни награди

Дејвид Џејмс Таулес (англиски: David James Thouless); (Берсден, 21 септември 1934) - британски физичар на полето на физика на кондензираната материја. Во 2016 година ја добил Нобеловата награда за физика заедно со Џон Костерлиц и Данкан Холдејн за теоретските откритија во тополошките фазни транзиции и тополошките фази на материјата[1]. Таулес добил половина, а Холдејн и Костерлиц добиле по четвртина од наградата.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Дејвид Таулес е роден на 21 септември 1934 година во Берсден, Шкотска.

Образование

[уреди | уреди извор]

Таулес се образува на колеџот Винчестер, а дипломирал на колеџот Тринити хол на Кембричкиот универзитет. Докторатот го добил на Универзитетот Корнел, каде Ханс Бете му бил ментор.

Таулес бил на постдокторски студии на Калифорнискиот универзитет Беркли и професор по математичка физика на Бирмингемскиот универзитет во Обединетото Кралство од 1965 до 1978 година, пред да стане професор по физика на Вашингтонскиот универзитет во Сиетл во 1980 година. Таулес има бројни теоретски придонеси за разбирање на проширените системи на атоми и електрони и за нуклеоните. Тој исто така работел на појавите на суперспроводливсот, на својствата на јадрената материја и на предизвикани заеднички движења во јадрата.

Награди и почести

[уреди | уреди извор]

Таулес бил избран за:

  • Член на Кралското друштво во 1979 година,
  • Член на Американското физичко друштво
  • Член на Американската академија за уметности и науки
  • Член на Националната академија за науки на САД

Меѓу неговите награди се:

  • Максвелов медал и награда (1973)
  • Волфова награда за физика (1990)
  • Пол Дираков медал на Институтот за физика (1993)
  • Награда Ларс Онсагер на Американското физичко друштво (2000)
  • Нобелова награда за физика (2016)
  1. The Nobel Prize in Physics 2016 на официјалното мрежно место на Нобеловата награда