Џон Костерлиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Костерли
John Kosterlitz
Роден(а)1942 (воз. 81–82 г.)
Абердин, Шкотска
Националностбританска
УстановиУниверзитет Бирмингем
Универзитет Корнел
Универзитет Браун
ОбразованиеКембрички универзитет
Оксфордски универзитет
Поважни наградиНобелова награда за физика (2016)
Награда Ларс Онсагер (2000)
Страница
https://vivo.brown.edu/display/jkosterl

Џон Мајкл Костерлиц (англиски: John Michael Kosterlitz; Абердин, 1942) – британски физичар, професор на Универзитетот Браун. Во 2016 година ја добил Нобеловата награда за физика заедно со Дејвид Таулес и Данкан Холдејн за неговите откритија во физика на кондензираната материја[1]. Со Холдејн добиле по четвртина од наградата, а Таулес добил половина од наградата.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Абердин, Шкотска во доселеничко семјество на германски Евреи.

Образование[уреди | уреди извор]

Дипломирал и магистрирал на колеџот Гонвил и Кајус на Кембричкиот универзитет. Во 1969 година се здобил со докторат на колеџот Брејзноуз на Оксфордскиот универзитет.

Кариера[уреди | уреди извор]

После неколку постдокторски позиции, меѓу кои и на Универзитетот Бирминген каде што соработувал со Дејвид Таулес, и на универзитетот „Корнел“, тој во 1974 година бил назначен за предавач на Универзитетот Бирмингем, а подоцна и за доцент. Од 1982 година бил професор по физика на универзитетот „Браун“. Моментално Костерлиц е поканет истражувач на универзитетот „Алто“ во Финска.

Неговите истражувања се на полето на теорија на кондензирана материја, еднодимензионална и дводимензионална физика; во фазни транзиции: случајни системи, електронска локализација и спинови стакла; и во критична динамика: топење и мрзнење.

Од 1993 година тој е соработник на Американското физичко друштво.

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Nobel Prize in Physics 2016 на официјалното мрежно место на Нобеловата награда