Бубалици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
The Big Bang Theory
Податотека:The Big Bang Theory (Official Title Card).png
Жанр Ситком
Создадена од Чак Лори
Бил Пради
Режирана од Марк Чендровски
Улоги
Тематски композитор Barenaked Ladies
Воведна темаBig Bang Theory Theme[1][2]
Земја на потекло САД
Првичен јазик англиски
Бр. на сезони 10
Бр. на епизоди 231 (список на епизоди)
Продукција
Извршен продуцент(и) Чак Лори
Стивен Моларо
Бил Пради
Продуцент(и) Фаје Ошима Белџеу
Уредници Peter Chakos
Камера Multi-camera
Времетраење 18–22 минути
Продукциска куќа Chuck Lorre Productions
Warner Bros. Television
Дистрибутер Warner Bros. Television Distribution
Прикажување
Првична мрежа CBS
Сликов формат HDTV 1080i
Звучен формат Dolby Digital 5.1
Првично прикажување септември 24 2007 (2007-09-24)
Хронологија
Слични програми Young Sheldon
Надворешни врски
Мрежна страница cbs.com/shows/big bang theory/

The Big Bang Theory или во Македонија емитувана како „Бубалици“ — американска телевизиска серија создадена од страна на Чак Лори и Бил Пради, која дебитирала на 24 септември 2007 година, на CBS. Во серијата се раскажува за секојдневниот живот на двајца физичари од Калтек, кои живеат спроти русокоса келнерка која има аспирации за шоу-бизнисот.

На 12 јануари 2011 година, КБС објавил дека серијата е обновена уште три години и ќе продолжи во текот на сезоната 2013-2014.[3]. Во февруари 2014 година, извршниот директор на CBS потврдил дека серијата е надградена за осмата сезона[4]. Во март 2014 година бил обновен за три сезони до сезоната 2016-2017[5]. Во март 2017 година бил обновен за уште две сезони до сезоната 2018-19.[6].

Десеттата сезона започнала на 19 септември 2016 година[7].

Тема[уреди | уреди извор]

Леонард и Шелдон се цимери и брилијантни физичари. Тие се беспрекорни умови кои знаат како функционира вселената. Но, ова знаење не им помага во комуникацијата со останатиот свет, а особено кога треба да се разговара со жените. Ситуацијата се менува кога во станот отспротива се вселува симпатичната и комуникативна Пени. За Леонард, од тој момент се отвора еден сосема нов, нему непознат свет, во кој може да се најде место и за љубов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Big Bang Theory Theme – Single“. https://itunes.apple.com/ca/album/big-bang-theory-theme-single/id397826548. посет. 9 мај 2011 г. 
  2. „Big Bang Theory Theme“. https://www.amazon.co.uk/Big-Bang-Theory-Theme/dp/B0046XP7PA/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=dmusic&qid=1314963972&sr=1-2. посет. 2 септември 2011 г. 
  3. „CBS and Warner Bros. Television Announce Multi-Year Broadcast Agreement for "The Big Bang Theory"“. The Futon Critic. http://www.thefutoncritic.com/news/2011/01/12/cbs-and-warner-bros-television-announce-multi-year-broadcast-agreement-for-the-big-bang-theory-406415/20110112cbs03/. посет. 12 јануари 2011 г. 
  4. Lieberman, David (12 февруари 2014). „CBS Will Launch ‘Big Bang Theory’ On Different Night As NFL Begins Season On Thursdays“. Deadline. http://www.deadline.com/2014/02/cbs-will-launch-big-bang-theory-on-different-night-as-nfl-begins-season-on-thursdays/. посет. 13 февруари 2014 г. 
  5. Goldman, Eric (12 март 2014). „The Big Bang Theory Renewed For Three More Seasons, Up to Season 10“. IGN. http://www.ign.com/articles/2014/03/12/the-big-bang-theory-renewed-for-three-more-seasons-up-to-season-10. посет. 12 март 2014 г. 
  6. http://variety.com/2017/tv/news/the-big-bang-theory-renewed-season-12-1202011900/
  7. Ausiello, Michael (21 јуни 2016). „CBS Fall Premiere Dates: Big Bang, NCIS, MacGyver, XL Scorpion and More“. TVLine. http://tvline.com/2016/06/21/cbs-premiere-dates-fall-2016-big-bang-ncis/. посет. 22 јуни 2016 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: