Вонземски живот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поштенска марка од 1967 година, Советски Сојуз 16 копејки, со слика на сателит од замислена вонземска цивилизација.

Вонземски живот се дефинира како живот кој не потекнува од Земјата. Предмет на проучување е на астробиологијата. Постоењето на вонземски живот се смета за хипотетичко, бидејќи не постојат докази за негово постоење кои се прифатливи за научната заедница. Спекулациите во врска со постоењето на форми на вонземски живот се движат од човеколики суштества, до животни форми како што се бактериите и вирусите.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]