Слагелсе

Координати: 55°24′17.9″N 11°22′25.8″E / 55.404972° СГШ; 11.373833° ИГД / 55.404972; 11.373833
Од Википедија — слободната енциклопедија
55°24′17.9″N 11°22′25.8″E / 55.404972° СГШ; 11.373833° ИГД / 55.404972; 11.373833
Слагелсе
град
Грб
Земја Данска
Регион Зеланд
Координати 55°24′17.9″N 11°22′25.8″E / 55.404972° СГШ; 11.373833° ИГД / 55.404972; 11.373833
Население 32.133 (2012)
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Слагелсе во Данска
Слагелсе во Данска
Слагелсе во Данска
Портал: www.slagelse.dk

Слагелсе е значаен град во Данска, поточно во источниот дел на државата. Градот се наоѓа во рамките на регионот Зеланд, каде со околните населени места претставува општина, Општина Слагелсе. Денес Слагелсе има околу 32.000 жители во градот и околу 77.000 во поширокото градско подрачје.

Природни услови[уреди | уреди извор]

Слагелсе се наоѓа во источниот дел на Данска. Од главниот град Копенхаген, Слагелсе е оддалечен само 100 километри западно.

Релјеф: Градот Слагелсе се наоѓа во источниот дел на данскиот остров Зеланд. Надморската височина на градот се движи помеѓу 25-70 метри. На самиот брег до градот се наоѓа главната градската црква.

Клима: Климата во Слагелсе е умерено-континентална под големо влијание на Атлантикот и топлата Голфска струја.

Води Слагелсе се образуваат во внатрешноста, без непосреден допир со поголеми води. Во рамките на градот има многу малку мали езерца. На 10 километри западно од градот се наоѓа т.к. Голем дански премин (Гросебелт).

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето Слагелсе било населено уште во времето на праисторијата. Населбата првпат се споменува во 1100 година, а трговските права ги добила во 1288 година.

И покрај пет годишната окупација над Данска (1940-1945) од страна на Третиот Рајх, градот и неговото население не претрпеле големи страдања.

Население[уреди | уреди извор]

Денес Слагелсе има околу 32.000 жители во градските граници и околу 77.000 со околните населени места.

Етнички состав: Населението на Слагелсе до пред неколку децении било типично населено со етнички Данци. И денес етничките Данци се поголемото мнозинство во градот, но мал дел од населението се доселеници.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]