Зеланд (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зеланд
Sjælland
Stevns Klint.jpg
Стевнските Карпи јужно од Копенхаген
Географија
Место Балтичко Море
Координати 55°30′ СГШ 11°45′ ИГД / 
Површина 7.031 км2
Управа
Регион Престолнински, Зеланд
Најголемо нас. место Копенхаген (нас. 1.181.239)
Демографија
Население 2.491.090
Густина 354,3 /км2
Гефјон како го откорнува Зеланд од Шведска.

Зеланд или Шеланд (дан. Sjælland) е најголемиот остров на Данска. Поврзан е со Фунен во Данска со Мостот преку Големиот Појас и со Шведска преку Амагер и со Ересундскиот мост.

Главниот град на Данска, Копенхаген, е делумно расположен на источниот брег на Зеланд, а делумно на Амагер. Други градови на островот се Роскилде и Хелсингер.

Митолошко потекло[уреди | уреди извор]

Според нордиската митологија, островот го создала божицата Гефјон откако го измамила кралот на Шведска, Гилфи, согласно преданието „Измамата на Гилфи“ (Gylfaginning). Таа откорнала парче земја и го одвела во Данска, каде било наречено Зеланд. Дупката се наполнила со вода, и така настанало езерото Меларен.[1] На современите карти се забележува сличноста помеѓу островот и езерото Венерн, па затоа некои сметаат дека приказната се однесува на ова место.

Географија[уреди | уреди извор]

Зеланд е најнаселениот остров на Данска, со вкупно 2.491.090 жители[2] и, со површина од 7.031 км2, втор по големина во кралството, по Гренланд. Островот е поврзан со Фунен со мостот преку Големиот Појас и од покраината Сканија во Шведска со Ересундскиот мост. Има неправилен облик, и сместен е северно од островите Лоланд, Фалстер и Мен.

Населени места[уреди | уреди извор]

Ова е список на населени места на островот, подредени по број на жители.

Бр. Место Општина Population
1 Копенхаген повеќе 1.213.822
2 Роскилде Роскилде 47.828
3 Хелсингер Хелсингер 46.368
4 Херсхолм повеќе 45.865
5 Нествед Нествед 41.857
6 Кеге Кеге 35.295
7 Тоструп Хеје-Тоструп 32.719
8 Слагелсе Слагелсе 32.133
9 Хилерод Хилеред 30.570
10 Холбек Холбек 27.195
11 Рингстед Рингстед 21.412
12 Елстике-Стенлесе Егедал 20.984
13 Биркеред Рудерсдал 19.919
14 Молев-Смерумнедре повеќе 19.143
15 Фарум Фуресе 18.422
16 Калундборг Калундборг 16.303
17 Лилеред Алеред 15.795
18 Фредерикссунд Фредерикссунд 15.602
19 Сулред Странд Сулред 15.159
20 Корсер Сладелсе 14.538
21 Верлесе Фуресе 12.842
22 Фредериксверк Халснес 12.191
23 Драгер Драгер 11.683
24 Вордингборг Вордингборг 11.643
25 Хедехусене-Фленг Хеје Тоструп 11.345
26 Хаслев Факсе 11.201

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gefion, Den Store Danske Encyklopædi
  2. Енциклопедија Британика. „Зеланд“. britannica.com. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/656125/Zealand. посет. 28 февруари 2012 г.  (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]