Венерн

Координати: 58°55′N 13°30′E / 58.917° СГШ; 13.500° ИГД / 58.917; 13.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Венерн
Поглед кон езерото
Детална мапа со оклината на езерото
Координати58°55′N 13°30′E / 58.917° СГШ; 13.500° ИГД / 58.917; 13.500
Главни приливиКларелвен
Главни истециГота
Сливни земјиШведска
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
5,650 км2[1] км2
Прос. длабочина27 m[1] м
Најг. длабочина106 m[1] м
Зафатнина153 км3[1] км3
Надм. височина44 m[1] м
ОстровиБромо, Јуре, Фагело, Хамаро, Каландсо, Луро
Наводи[1]

Венерн (швед. Vänern) е најголемо езеро во Шведска и трето најголемо езеро во Европа. Сместено е во окрузите Вестра Јеталанд и Вермланд.

Езерото Венерн зафаќа површина од 5.648 км2 и има зафатнина од 153 км3. Просечната длабочина изнесува 27 м, додека пак најголемата длабочина изнесува 106 м.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Seppälä, Matti (2005), The Physical Geography of Fennoscandia, Oxford University Press, стр. 145, ISBN 9780199245901