Ветерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ветерн
Swedish sauna on the lake.jpg
Сауна на езерото, поглед од Карлсборг
Координати 58°24′ СГШ 14°36′ ИГД / 
Главни истеци Мотала Сторм
Слив

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „�“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „�“

}}4,503 км² км²
Сливни земји Шведска
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „�“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „�“

}}1,900 км²[1] км²
Прос. длабочина 41 м[1] м
Најг. длабочина 128 м[1] км
Зафатнина 77,0 км³[1] км³
Надм. височина 88 m[1] м
Острови Висингсо
Населени места Вадстена, Јеншепинг, Хјо, Аскерсунд, Амеберг, Карлсборг
Наводи [1]

Ветерн (шведски: Vättern) — второ по големина езеро во Шведска а петто по ред во Европа. Сместено е во окрузите Вестра Јеталанд и Естерјетланд

Езерото Ветерн покрива површина од 1.893 км² и има зафатнина од 77,6 км³. Просечната длабочина изнесува 41 метар додека пак најголемата длабочина изнесува 128 метри.

Името Ветерн доаѓа од зборот вода

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]