Ветерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ветерн
Сауна на езерото, поглед од Карлсборг
Координати58°24′N 14°36′E / 58.400° СГШ; 14.600° ИГД / 58.400; 14.600Координати: 58°24′N 14°36′E / 58.400° СГШ; 14.600° ИГД / 58.400; 14.600
Главни истециМотала Сторм
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
4,503 км2 км2
Сливни земјиШведска
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
1,900 км2[1] км2
Прос. длабочина41 м[1] м
Најг. длабочина128 м[1] м
Зафатнина77,0 км2[1] км3
Надм. височина88 м[1] м
ОстровиВисингсе
Населени местаВадстена, Јеншепинг, Хјо, Аскерсунд, Амеберг, Карлсборг
Наводи[1]

Ветерн (шведски: Vättern) — второ по големина езеро во Шведска а петто по ред во Европа. Сместено е во окрузите Вестра Јеталанд и Естерјетланд

Езерото Ветерн покрива површина од 1.893 км2 и има зафатнина од 77,6 км2. Просечната длабочина изнесува 41 метар додека пак најголемата длабочина изнесува 128 метри.

Името Ветерн доаѓа од зборот вода

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Seppälä, Matti (2005). „The Physical Geography of Fennoscandia“. Oxford University Press: 145. ISBN 9780199245901. Наводот journal бара |journal= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]