Јелмарен

Координати: 59°15′N 15°45′E / 59.250° СГШ; 15.750° ИГД / 59.250; 15.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јелмарен
Hjälmaren
Јелмарен Hjälmaren -
Јелмарен
Hjälmaren -
La2-demis-hjalmaren.png
Координати 59°15′N 15°45′E / 59.250° СГШ; 15.750° ИГД / 59.250; 15.750
Земји во сливот Шведска
Најг. должина 58 км[1]
Најг. ширина 18 км[1]
Површина 483 км2[1]
Прос. длабочина 6,2 м[1]
Најг. длабочина 20 м[1]
Водна зафатнина 3 км3[1]
Населени места Еребру
Наводи [1]


Јелмарен (швед. Hjälmaren) е езеро во Шведска, четврто по големина во земјата. Сместено е веднаш до езерото Меларен, и преку него истекува во Балтичкото Море, западно од градот Стокхолм. Со Стокхолм е поврзан со Јелмарскиот канал, долг 13 км.

Се граничи со покраините Седерманланд, Нерке и Вестманланд.

Езерото е долго 63 км, широко околу 20 кми зафаќа површина од 485 км2. Просечната длабочина изнесува 6 м. На западниот крај на езерото се наоѓа градот Еребру.

На езерското крајбрежје се одржуваат големи музички настани со познати светски групи.

Во 1436 на мал остров во езерото е убиен востаничкиот водач Енгелбрект Енгелбректсон. Во негова чест, островот е наречен Енгелбректсхолмен („Енгелбректов Остров“).

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 „Водостој на Јелмарен“ (PDF). SMHI. 2001. Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-09-29. Посетено на 3 јануари 2009. (шведски)