Болмен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Болмен
Bolmen
Поглед на езерото
ПодрачјеСмоланд
Координати56°55′N 13°40′E / 56.917° СГШ; 13.667° ИГД / 56.917; 13.667Координати: 56°55′N 13°40′E / 56.917° СГШ; 13.667° ИГД / 56.917; 13.667
Главни истециСтурон, Воден тунел Болмен
Сливни земјиШведска
Површина&10000000000000184000000184 км2
Најг. длабочина37 м
Населени местаБолмсе

Болмен[1]езеро во Смоланд, Шведска. Со површина од 184 км² и со максимална длабочина од 37 м, снабдува значителен дел од Скане со свежа вода со помош на тунел долг 82 км, Воден тунел Болмен, изграден во 1970-тите и 80-тите години. Болмен се наоѓа во срцето на Финведен, едно од малите земји на денешен Смоланд. Тоа е десетто по големина езеро во Шведска.

Содржи 365 острови, од кои најголем е Болмс, кој историски бил место за состаноци на локалното собрание.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jöran Sahlgren; Gösta Bergman (1979). Svenska ortnamn med uttalsuppgifter (шведски). стр. 5.