Меларен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Mälaren
Mälarsee.jpg
Поглед кон езерото во самрак
Подрачје Шведска
Координати 59°30′ СГШ 17°12′ ИГД / 
Сливни земји Шведска
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
}}1.140 km² км2
Прос. длабочина 13 m м
Најг. длабочина 64 m м
Зафатнина 14 km³ км3
Острови Селаон, Свартшеландет

За снимкава Меларен  (Шведски: Mälaren) е трето по големина езеро во Шведска, после Венерн и Ветерн. Се наоѓа во окрузите Вестманланд, Упсала и Стокхолм и извира во Балтичкото Море.

Езерото Меларен зафаќа површина од 1.140 км². Најдлабокото место во езерото изнесува 64 метри. Долго е 120 километри.

Меларен е извор на вода за 1,3 милиони луѓе.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]