Турнетреск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Турнетреск
Torneträsk
Duortnosjávri
Lapporten 2.jpg
Поглед на Турнетреск и карактеристичната долина Лапортен во позадината
ПодрачјеКируна, Норботен
Координати68°22′N 019°06′E / 68.367° СГШ; 19.100° ИГД / 68.367; 19.100Координати: 68°22′N 019°06′E / 68.367° СГШ; 19.100° ИГД / 68.367; 19.100
Главни истециТурне
Сливни земјиШведска
Најг. должина70 км км
Најг. ширина11 км км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“
}}
332 [[км2]] км2
Прос. длабочина51 м м
Најг. длабочина168 м
Зафатнина17,1 [[км3]] км3
Надм. височина341 м м
Наводи[1]

Турнетреск (шведски: Torneträsk или Torne träsk, лапонски: Duortnosjávri, фински/мејанкиели: Tornio или Torniojärvi) е езеро во општината Кируна во Лапонија, (округ Норботен), Шведска, поточно во подрачјето на Скандинавските Планини. Ова е седмо езеро по големина во Шведска, со површина од 330 км2 и должина од 70 км. Езерото се одлива на југоисток преку реката Турне. Југозападно од езерото се наоѓа националниот парк Абиску и областа Лапонија која е прогласена за светско наследство на УНЕСКО.

Езерото е од ледничко потекло, поради што е доста длабоко (168 м), и со тоа второ по длабочина во земјата. Од декември до јуни е замрзнато, со извесни варијации зависно од движењето на температурите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Езера и потоци“. Хидролошка управа на Ботнискиот Залив. Архивирано од изворникот на 2009-09-25. Посетено на 13 септември 2008. (шведски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]