Турнетреск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Турнетреск
Torneträsk
Duortnosjávri
Lapporten 2.jpg
Поглед на Турнетреск и карактеристичната долина Лапортен во позадината
Подрачје Кируна, Норботен
Координати 68°22′ СГШ 19°06′ ИГД / 
Главни истеци Турне
Сливни земји Шведска
Најг. должина 70 км км
Најг. ширина 11 км км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“

}}332 км² км2
Прос. длабочина 51 м м
Најг. длабочина 168 м
Зафатнина 17,1 км³ км3
Надм. височина 341 м м
Наводи [1]

Турнетреск (шведски: Torneträsk или Torne träsk, лапонски: Duortnosjávri, фински/мејанкиели: Tornio или Torniojärvi) е езеро во општината Кируна во Лапонија, (округ Норботен), Шведска, поточно во подрачјето на Скандинавските Планини. Ова е седмо езеро по големина во Шведска, со површина од 330 км² и должина од 70 км. Езерото се одлива на југоисток преку реката Турне. Југозападно од езерото се наоѓа националниот парк Абиску и областа Лапонија која е прогласена за светско наследство на УНЕСКО.

Езерото е од глечерско потекло, поради што е доста длабоко (168 м), и со тоа второ по длабочина во земјата. Од декември до јуни е замрзнато, со извесни варијации зависно од движењето на температурите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Езера и потоци“. Хидролошка управа на Ботнискиот Залив. http://www.vattenmyndigheterna.se/vattenmyndigheten/amnen/Bottenviken/Om+distriktet/Sjoar_och_vattendrag.htm. посет. 13 септември 2008 г.  (шведски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]