Лапортен

Координати: 68°16′06″N 18°58′37″E / 68.26833° СГШ; 18.97694° ИГД / 68.26833; 18.97694
Од Википедија — слободната енциклопедија
68°16′06″N 18°58′37″E / 68.26833° СГШ; 18.97694° ИГД / 68.26833; 18.97694
Лапортен
Lapporten, Tjuonavagge, Čuonjávággi
Долина
Лапортен (во позадината) и езерото Турнетреск
Земја Шведска
Округ Норботен
Општина Кируна
Координати 68°16′06″N 18°58′37″E / 68.26833° СГШ; 18.97694° ИГД / 68.26833; 18.97694

Лапортен (швед. Lapporten = „Лапонска Врата“ или севернолапонски: Čuonjávággi, Tjuonavagge = „Гускина Долина“) е карактеристична забраздена долина во Лапонија, северна Шведска, главно обележје на тамошниот планински крај. Долината е обиколена со планината Нисуншору (1.738 м) на југозапад, и Шуоншока (1.554 м) на североисток. Во средината на долината се наоѓа езерото Чуонјајаври, на 950 м надморска височина. Теренот е лесно прооден, но нема обележана патека.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bevarandeplan Natura 2000: Nissuntjårro SE0820623“ (PDF). Окружен административен одбор на Норботен. 2007. стр. 5. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-05. Посетено на 20 јуни 2011.