Прејди на содржината

Турне (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Турне од финскиот кон шведскиот брег.

Турне или Торнио (фински: Tornionjoki, шведски: Torne älv, севернолапонски: Duortneseatnu, мејанкиелиTornionväylä) — река во северна Шведска и Финска. Приближно половина од должината на реката е природна граница помеѓу овие две земји. Извира во езерото Турнетреск близу границата со Норвешка и тече југоисточно во далечина од 510 км,[1] влевајќи се во Ботнискиот Залив. Таа е најголема река и по должина и по речен слив во округот Норботен. Реката Турне е долга 510 км, а нејзиниот речен слив зафаќа површина од 40.157 км2.[2]

Ова е најполноводната река во Финска.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Турне“. Nationalencyklopedin. Посетено на 14 јули 2010. (шведски) (бара претплата)
  2. „Најголеми речни сливови во Шведска“ (PDF). Метеролошко-хидролошки институт на Шведка. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-09-28. Посетено на 14 јули 2010. (шведски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]