Прејди на содржината

Кемијоки

Координати: 65°46′N 24°27′E / 65.77° СГШ; 24.45° ИГД / 65.77; 24.45
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кемијоки во Рованиеми

Кемијоки (фински: Kemijoki, шведски: Kemi älv, севернолапонски: Giemajohka = „Кемска Река“) — најдолга река во Финска, со должина од 550 км. Тече низ градовите Кемијарви и Рованиеми, па се влева во Ботнискиот Залив кај Кеми.

Кај Рованиеми, на реката ѝ се придружува притоката Оунасјоки.

Денес на реката има 21 хидроелектрана,[1] во сопственост на претпријатијата „Кемијоки“ и „Похјолан“. Во 2003 г. електраните произвеле вкпно 4,3 TWh или 34,5% од хидроенергијата во земјата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

65°46′N 24°27′E / 65.77° СГШ; 24.45° ИГД / 65.77; 24.45