Ересундски мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ересундски мост
Координати55°34′31″N 12°49′37″E / 55.57528° СГШ; 12.82694° ИГД / 55.57528; 12.82694
Носичетири ленти на Европската магистрала E20
двоен коловоз на Ересундската железница
Преминуватеснецот Ересунд
МестоКопенхаген (Данска) и Малме (Шведска)
Официјален називØresundsbroen, Öresundsbron
Особености
Видвисечки мост
Вкуп. должина7845 м
Ширина23,5 м
Најдолг распон490 м
Потпростор57 м
Историја
ПроектантГеорг Рутне
Отворен1 јули 2000
Сообраќај
Дневен сообраќај~ 17.000 патни возила
Мостарина285 DKK[1] /375 SEK[2] /40 EUR[3]
Местоположба
Карта

Ересундскиот мост (дански: Øresundsbroen, шведски: Öresundsbron, Øresundsbron) е комбиниран двоколовозен железнички и четирилентен патен мост кој го сече теснецот Ересунд. Мостот е всушност комбинација од мост и тунел кој ги поврзува градови Копенхаген во Данска и Малме во Шведска. Мостот е еден од најдолгите во светот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]Координати: 55.57° СГШ 12.85° ИГД