Ересундски мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ересундски мост
Øresund Bridge - Øresund.jpg
Координати 55°34′31″ СГШ 12°49′37″ ИГД / 
Носи четири ленти на Европската магистрала E20
двоен коловоз на Ересундската железница
Минува теснецот Ересунд
Место Копенхаген (Данска) и Малме (Шведска)
Официјален назив Øresundsbroen, Öresundsbron
Особености
Вид висечки мост
Вк. должина 7845 м
Ширина 23,5 м
Најдолг распон 490 м
Потпростор 57 м
Историја
Проектант Георг Рутне
Отворен 1 јули 2000
Сообраќај
Дневен сообраќај ~ 17.000 патни возила
Мостарина 285 DKK[1] /375 SEK[2] /40 EUR[3]

Ересундскиот мост (дански: Øresundsbroen, шведски: Öresundsbron, Øresundsbron) е комбиниран двоколовозен железнички и четирилентен патен мост кој го сече теснецот Ересунд. Мостот е всушност комбинација од мост и тунел кој ги поврзува градови Копенхаген во Данска и Малме во Шведска. Мостот е еден од најдолгите во светот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Галерија[уреди | уреди извор]Координати: 55.57° СГШ 12.85° ИГД