Фредерик IX

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Фредерик IX Дански)

Фредерик IX (дански: Christian Frederik Franz Michael Carl Valdemar Georg ; 11 март 1899 година – 14 јануари 1972) бил крал на Данска од 1947 до 1972 година. [1] Припаѓа на Гликсбуршката династија. Фредерик бил постар од двата сина на кралот Кристијан X и кралицата Александрин од Данска. Станал престолонаследник откако неговиот татко станал крал во 1912 година. Како млад човек, се школувал на Кралската данска поморска академија. Во 1935 година, се оженил со шведската принцеза Ингрид и имале три ќерки, Маргрета, Бенедикта и Ана-Мари. За време на окупацијата на Данска од страна на нацистичка Германија, Фредерик од 1942 до 1943 година дејствувал како регент во име на татко му. [2] [3] Фредерик станал крал по смртта на татко му на почетокот од 1947 година. За време на неговото владеење, данското општество брзо се променило, државата на благосостојба била проширена и, како последица на подемот на економијата во 1960-тите, на жените им било дозволено да конкурираат на пазарот на труд. Модернизацијата донела нови барања за монархијата и улогата на Фридрих како уставен монарх. Фредерик IX починал во 1972 година, а го наследила неговата најстара ќерка, кралицата Маргрета II.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Frederik 9“. kongernessamling.dk. Посетено на December 1, 2019.
  2. „Queen Anne-Marie“. The Greek Royal Family. Посетено на December 1, 2019.
  3. „H.K.H. Prinsesse Benedikte“. kongehuset.dk. 28 November 2015. Посетено на December 1, 2019.
  4. „The Royal Lineage“. kongehuset.dk. 7 April 2016. Посетено на December 1, 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]