Амадео Авогадро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амедео Авогадро
Avogadro Amedeo.jpg
Роден9 август 1776(1776-08-09)
Торино, Кралство Сардинија
Починал9 јули 1856(1856-07-09) (воз. 79 г.)
Торино, Кралство Сардинија
НационалностИталијанец
Полињафизика
УстановиУниверзитет во Торино
Познат поАвогадров закон
Авогадрова константа
Потпис

Амедео Авогадро (итал. Amedeo Avogadro; Торино, 9 август 1776 — Торино, 9 јули 1856) бил италијански физичар, професор на универзитетот во Торино. Најпознат по Авогадровската хипотеза од 1811, која кажува дека: сите гасови при еднаков волумен, притиска и температурата содржи ист број молекули. Ова било голем чекор во материјалистичките науки во тоа време. После 50 години хипотезата е прифатена како закон, кој е основа на модерната физика и хемија. Бројот на молекули во грам-молекулата (мол) на кое било прашање е именуван по него со бројот на Авогадрон, кој изнесува 6.023 • 1023 молекули.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]