Амедео Авогадро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амедео Авогадро
Роден(а)9 август 1776(1776-08-09)
Торино, Кралство Сардинија
Починал(а)9 јули 1856(1856-07-09) (возр. 79)
Торино, Кралство Сардинија
НационалностИталијанец
Полињафизика
УстановиУниверзитет во Торино
Познат поАвогадров закон
Авогадрова константа
Потпис

Амедео Авогадро (итал. Amedeo Avogadro; Торино, 9 август 1776 — Торино, 9 јули 1856) бил италијански физичар, професор на универзитетот во Торино. Најпознат по Авогадровската хипотеза од 1811, која кажува дека: сите гасови при еднаков волумен, притиска и температурата содржи ист број молекули. Ова било голем чекор во материјалистичките науки во тоа време. После 50 години хипотезата е прифатена како закон, кој е основа на модерната физика и хемија. Бројот на молекули во грам-молекулата (мол) на кое било прашање е именуван по него со бројот на Авогадрон, кој изнесува 6.023 • 1023 молекули.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Hinshelwood, C. N.; Pauling, L. (1956), „Amedeo Avogadro“, Science (објав. Oct 19, 1956), 124 (3225), стр. 708–713, Bibcode:1956Sci...124..708H, doi:10.1126/science.124.3225.708, PMID 17757602
  • Cavanna, D. (1956), „Centenary of the death of Amedeo Avogadro“, Minerva farmaceutica (објав. Jun 1956), 5 (6), стр. 134–7, PMID 13369233
  • Crosland, M. P. (1970), „Avogadro, Amedeo“, Dictionary of Scientific Biography, 1, New York: Charles Scribner's Sons, стр. 343–350, ISBN 0-684-10114-9.
  • Morselli, Mario. (1984). Amedeo Avogadro, a Scientific Biography. Kluwer. ISBN 90-277-1624-2.
  • Pierre Radvanyi, "Two hypothesis of Avogadro", 1811 Avogadro's article analyzed on BibNum Архивирано на 17 јули 2014 г. (click 'Télécharger').

Надворешни врски[уреди | уреди извор]