Знаме на Перу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знамето на Перу


Знамето на Перу е усвоено во 1825 година. Се состои од црвена и бела боја. Знамето било осмислено од аргентинскиот генерал Хозе де Сан Мартин. Денот на знамето во Перу се празнува на 7 јуни, на годишнината од Битката кај Арика.

Слични знамиња[уреди | уреди извор]