Апуримак (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Апуримак
Apurímac
регион
Езерото Успакича.
Езерото Успакича.
Местоположба во Перу.
Местоположба во Перу.
Држава Перу
Поделба 7 покраини и 80 окрузи
Главен град Абанкај
Управа
 • Претседател Давид Салазар
Површина
 • Вкупна 20.895,79 km2 (806,791 sq mi)
Најг. вис. 3.952 m (12,966 ft)
Најм. вис. 2.378 m (7,802 ft)
Население (попис од)
 • Вкупно 418.882
 • Густина 0.20/km2 (0.52/sq mi)
UBIGEO 03
Повикувачки број 083
ISO 3166 PE-APU
Главни ресурси овошје, пченка, компир, жито.
Индекс на сиромаштија 78%
Процент од БНП на Перу 0.42%
Мреж. место www.regionapurimac.gob.pe

Апуримак (Apurímac) е регион во Перу. Регионот се граничи со Куско на исток, со Ајакучо на запад и со Арекипа и Ајакучо на југ. Името на регионот е од кечуанско потекло и значи „каде боговите зборуваат“. Името се однесува на планините во регионот, кои пак симболизирале богови од религијата на Инките.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е поделен на седум покраини, кои се поделени на 80 окрузи. Во прилог следуваат покраините со главните градови:

Познати личности[уреди | уреди извор]

Значајни личности од регионот се:

Поврзано[уреди | уреди извор]