Ел Брухо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Брухо.

Арехолошкиот комплекс Ел Брухго е старо археолошко наоѓалиште кое потекнува од периодот на културата Моче и се наоѓа во близина на Трухиљо во Перу.

Комплексот ги содржи Хуака Ел Брухо и Хуака Као Виехо биле изградени од Моче помеѓу 0 до 600 година. Наоѓалиштето е познато по својот полиграфски релјеф и цртежи. Ел Брухо бил пронајден од Сењара де Као, првата гувернерка на Перу.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]