Гитареро

Координати: 9°12′0″S 77°42′0″W / 9.20000° ЈГШ; 77.70000° ЗГД / -9.20000; -77.70000
Од Википедија — слободната енциклопедија

Пештерата Гитареро се наоѓа во долината Калехон де Уајлас во покраината Јунгај во регионот Анкаш во Перу. Пештерата се наоѓа околу 50 метри над Рио Санта и на надморска височина од 2,580 метри.[1]

Археолошки пронајдоци[уреди | уреди извор]

Според археолошките ископувања, се потврдило дека пештерата се користела од луѓето уште од 8000 г.п.н.е. и можби и порано како на пример 10,560 г.п.н.е.[2] Долна вилица и заби биле пронајдени во пештерата и според радиокарбонизацијата се потврдила годината на потекло, т.е. 10,610 г.п.н.е..[1] Во наоѓалиштето биле пронајдени плочка за дробење и отстранување месо од коски..[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Weber, George. "Guitarrero cave (Ancash, Peru)." Архивирано на 29 април 2010 г. Possible Relatives in the Americas. 11 July 2007 (retrieved 23 Feb 2010)
  2. 2,0 2,1 Lynch, Thomas F, R. Gillespie, John A. J. Gowlett, and R. E. M. Hedges. "Chronology of Guitarrero Cave, Peru." Science. August 1985 (retrieved 23 Feb 2010)

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Stone-Miller, Rebecca. Art of the Andes: from Chavín to Inca. London: Thames and Hudson, 2002. ISBN 978-0-500-20363-7.


9°12′0″S 77°42′0″W / 9.20000° ЈГШ; 77.70000° ЗГД / -9.20000; -77.70000