Прејди на содржината

Чокекирао

Координати: 13°23′21″S 72°52′57″W / 13.38917° ЈГШ; 72.88250° ЗГД / -13.38917; -72.88250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Терасите во Чокекирао.
Врвот до Чокекирао.
Главните градби во Чокекирао.

Чокекирао или Чукирау (кечуански: Chuqi K'iraw, „лулка од злато“) е археолошко наоѓалиште и поранешен град на Инките во јужен Перу. Овој стар град по својата градба е сличен со Мачу Пикчу и во наоѓалиштето може да се забележат градби и тераси.

Чокекирао се наоѓа на надморска височина од 3.085 метри и е на планините Салкантај во регионот Куско над самата река Апуримач. Комплексот опфаќа околу 1.800 хектари од кои 30 до 40 % се ископани и истражени.[1] До ова наоѓалиште се стигнува со двочасовно пешачење од Куско.[1]

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 [https://archive.today/20130416055304/http://www.elcomercio.com.pe/noticia/285557/ruinas-choquequirao-ultimo-refugio-inca Архивирано на 16 април 2013 г. Trail to Choquequirao, El Comercio Newspaper, Lima, Peru, 13 мај 2009, [Spanish]]

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]


13°23′21″S 72°52′57″W / 13.38917° ЈГШ; 72.88250° ЗГД / -13.38917; -72.88250