Токепала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дел од цртежите во пештерата.

Токепала се археолошки наоѓалишта или пештери кои се наоѓаат 154 километри оддалеченост од градот Такна во Перу на надморска височина од 2.700 метри надморска височина. Пештерите се 10 метри длабоки, 5 метри широди и 3 метри високи. Во нив се наоѓаат прастари цртежи, кои прикажуваат лов.

Поврзано[уреди | уреди извор]