Вариски рушевини

Координати: 13°03′40.92″S 74°11′38.50″W / 13.0613667° ЈГШ; 74.1940278° ЗГД / -13.0613667; -74.1940278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вариски рушевини
рушевини
Вариски рушевини is located in Peru
Вариски рушевини
Вариски рушевини
Местоп0ложба во Перу
Координати: 13°03′40.92″S 74°11′38.50″W / 13.0613667° ЈГШ; 74.1940278° ЗГД / -13.0613667; -74.1940278
Држава Перу
РегионАјакучо
Управа
 • Видн/п
Надм. вис.&100000000000027900000002.790 м
Население
 • Вкупно0
Час. појасPET (UTC-5)

Вариските рушевини се археолошко наоѓалиште во близина на Квинуа во Перу. Се наоѓа на надморска височина од 2770 метри и истите се остатоци од Вариската култура. Градот кој се наоѓал тука бил главен град на Вариската империја.

Главниот град имал вкупна површина од 16 км2 и архитектурата е така направена за да биде во склад со околината.[1] Градот бил високо организиран со посебни места за живеење, но и административни и религиски области. Рушевините се многу добро зачувани.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Wendell C. Bennett, Excavations at Wari, Ayachucho, Peru (1953).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]