Карал

Координати: 10°53′37″S 77°31′13″W / 10.89361° ЈГШ; 77.52028° ЗГД / -10.89361; -77.52028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Светиот град Карал Супе
светско наследство на УНЕСКО
Пирамиди од Карал
Критериумкултурен: ii, iii, iv
Навод1269
Запис2009 (33-то заседание)
Остатоци од Карал

Карал е археолошко наоѓалиште и бил голема населба во долината на реката Супе во Перу, оддалечен од Лима околу 200 километри. Карал е најстарата населба во Јужна Америка и можеби најстара во светот. Ова наоѓалиште припаѓа на цивилизацијата Чико.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Видео[уреди | уреди извор]

10°53′37″S 77°31′13″W / 10.89361° ЈГШ; 77.52028° ЗГД / -10.89361; -77.52028