Карахија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Карахија е археолошки локалитет во Перу кој се наоѓа 48 километри североисточно од градот Чачапојас. Овој локалитет е познат по тоа што во него се ископани 250 перуански мумии во 1983 година. Овие мумии се балсамирани во саркофаг изработен од почва и камен со брада изработена од дрво.

Поврзано[уреди | уреди извор]