Вињај Вајна

Координати: 13°11′34″S 72°32′11″W / 13.19278° ЈГШ; 72.53639° ЗГД / -13.19278; -72.53639
Од Википедија — слободната енциклопедија

13°11′34″S 72°32′11″W / 13.19278° ЈГШ; 72.53639° ЗГД / -13.19278; -72.53639

Поглед кон наоѓалиштето.

Вињај Вајна (кечуански: Wiñay Wayna) е археолошко наоѓалиште во Перу, поранешна населба во Тавантинсују покрај патот за Мачу Пикчу. Оваа населба била изградена на брдо кое гледа кон долината на реката Урубамба. Вињај Вајна се состои од горен и долен дел поврзан со скали и со фонтани.

Поврзано[уреди | уреди извор]