Прејди на содржината

Буена Виста (Перу)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Буена Виста е археолошко наоѓалиште со вкупна површина од околу 8 хектари кој се наоѓа во долината реката Чилон, северно од главниот град на Перу - Лима. Ова наоѓалиште за првпат бил истражувано од страна на Фредерик Енгел во 1987 година. Според неговите истражувања, наоѓалиштето потекнува од преткерамичкиот период.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Benfer, R. A. (2006), „Were Constellation Alignments Used to Orient Early Peruvian Monumental Architecture?“, 71st Annual Meeting of the Society for American Archaeology
  • Benfer, R. A., Jr., Ojeda, B., Duncan, N. A., Ludeña, H., Vallejos, M., Adkins, L. R., Rojas, V., Ocas, A., Ventacilla, O., Villarreal, G. & Ramírez, M. (2006), „Los Alineamientos Astronómicos y esculturas más tempranos del Perú en el sitio de Buena Vista“, V Simposio Internacional de Arqueología: Procesos y Expresiones de Poder, Identidad, y Orden Tempranos en SudaméricaCS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]