Тамбомачај

Координати: 13°28′51″S 71°57′53″W / 13.48083° ЈГШ; 71.96472° ЗГД / -13.48083; -71.96472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тамбомачај.

Тамбомачај или Тампумачај (кечуански: tanpu mach'ay) е археолошко наоѓалиште кој потекнува од периодот на Тавантинсују, кој денес се наоѓа во Перу. Често местото се нарекува „бања на Инките“. Наоѓалиштето се состои од неколку аквадукти, канали и водопади кои поминуваат на карпести тераси.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kaufmann, H. W. & J. E (2006). Fortifications of the Incas: 1200-1531. Osprey Publishing. стр. 37. ISBN 1841769398.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

13°28′51″S 71°57′53″W / 13.48083° ЈГШ; 71.96472° ЗГД / -13.48083; -71.96472