Прејди на содржината

Торо Муерто

Координати: 16°13′20″S 72°30′28″W / 16.22222° ЈГШ; 72.50778° ЗГД / -16.22222; -72.50778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Торо Муерто
Toro Muerto
ОбластАрекипа

Торо Муерто или во превод мртов бик е колекција на стари петроглифи на брегот на Перу. Тие се пронајдени во покраината Кастиља во регионот Арекипа. Наоѓалиштето содржи над 3000 вулкански карпи со петроглифи кои датираат од времето на Хуари културата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (шпански) Castilla Province. Tourist attractions in the Castilla Province Архивирано на 6 октомври 2011 г.. Retrieved March 2, 2009.

Поврзано[уреди | уреди извор]

16°13′20″S 72°30′28″W / 16.22222° ЈГШ; 72.50778° ЗГД / -16.22222; -72.50778