Типон

Координати: 13°34′15″S 71°46′59″W / 13.57083° ЈГШ; 71.78306° ЗГД / -13.57083; -71.78306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тераси.
Канали за вода.

Типон е археолошко наоѓалиште во склоп на Куско. За наоѓалиштето се верува дека било комплекс со голем парк за кралското раководство на Тавантинсују. Како дел од паркот има и канали за вода низ кои и денес тече истата. Покрај каналите значителни се и терасите, кои дел се ископани а дел се под почвата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

13°34′15″S 71°46′59″W / 13.57083° ЈГШ; 71.78306° ЗГД / -13.57083; -71.78306