Сајвите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сајвите
Saywite
Sayhuite Archaeological site - rock sculpture.jpg

Сајвите или Сајхуите е археолошки локалитет кој се наоѓа околу 47 километри оддалеченост од градот Албанкај во покраината Албанкај во Перу. Локалитетот е познат по тоа што бил религиозен центар кој се фокусирал кон чествување на водата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]Координати: 13°32′00″S 72°48′10″W / 13.53333° ЈГШ; 72.80278° ЗГД / -13.53333; -72.80278