Олантајтамбо

Координати: 13°15′29″S 72°15′48″W / 13.25806° ЈГШ; 72.26333° ЗГД / -13.25806; -72.26333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Олантајтамбо
Ullantaytampu
Ollantaytambo
град
Олантајтамбо is located in Peru
Олантајтамбо
Олантајтамбо
Координати: 13°15′29″S 72°15′48″W / 13.25806° ЈГШ; 72.26333° ЗГД / -13.25806; -72.26333
Држава Перу
РегионКуско
Надм. вис.&100000000000027920000002.792 м
Час. појасPET (UTC-5)

Олантајтамбо (шпански: Ollantaytambo, кечуански: Ullantaytampu) е мал град и археолошко наоѓалиште во јужно Перу. Гратчето се наоѓа на околу 60 километри северозападно од Куско на надморска височина од околу 2.792 метри. Олантајтамбо бил кралска резиденција во Тавантинсују, поточно на Сапа Инка Пачакути. Пачакути кога го освоил регионот го изградил градот заедно со церемонијалниот центар. За време на шпанската инвазија, градот бил упориште на Манко Инка Јупанки кој дал отпор на Шпанците. Денес Олантајтамбо е важна туристичка атракција.

Опис[уреди | уреди извор]

Градот Олантајтамбо се наоѓа на рекара Параканча во близина на реката Урубамба. Главната населба се наоѓа на левата страна на реката, со помало населено место на десната страна кое е наречено Аракама. Во Аракама се наоѓа церемонијалниот центар на Инките и околу него има уште неколку стари објекти.

Галерија[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Gasparini, Graziano and Luize Margolies. Inca architecture. Bloomington: Indiana University Press, 1980. ISBN 0-253-30443-1
  • (шпански) Glave, Luis Miguel and María Isabel Remy. Estructura agraria y vida rural en una región andina: Ollantaytambo entre los siglos XVI y XIX. Cusco: Centro de Estudios Rurales Andinos "Bartolomé de las Casas", 1983.
  • Hemming, John. The conquest of the Incas. London: Macmillan, 1993. ISBN 0-333-10683-0
  • Hyslop, John. Inka settlement planning. Austin: University of Texas Press, 1990. ISBN 0-292-73852-8
  • Kubler, George. The art and architecture of ancient America: the Mexican, Maya and Andean peoples. Harmondsworth: Penguin Books, 1990.
  • Protzen, Jean-Pierre. Inca architecture and construction at Ollantaytambo. New York: Oxford University Press, 1993. ISBN 0-19-507069-0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

13°15′29″S 72°15′48″W / 13.25806° ЈГШ; 72.26333° ЗГД / -13.25806; -72.26333