Акарај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Акарај
Acaray
Vista a Sector B 8-10-04.JPG
ОбластЛима

Акарај или познати како и Тврдина Акарај — археолошки локалитет во долината на реката Хуаура во северниот регион на Перу. Тврдината се наоѓа на три рида и секој рид има свои специфични ѕидини со место за стража и бастион кои сведочат за воениот карактер на тврдината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Cárdenas, Mercédes (1977), Informe Preliminar del trabajo de campo en el valle de Huaura (departamento de Lima)", Lima: Report submitted to the Instituto Riva-Agüero, Seminario de Arqueología, Lima, Peru 
  • Horkheimer, Hans (1962), „La Fortaleza de Huaura“, Caretas 22: 30,38B 
  • Ruiz Estrada, Arturo; Torero, M. Domingo (1978), Acaray, Fortaleza Yunga del Valle de Huaura., Huacho, Perú: Comite de Educacion de la Cooperative de Ahorro y Credito "San Bartolome" 

Поврзано[уреди | уреди извор]