Прејди на содржината

Кусичака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кусичака
Кусичака

Долината Кусичака е значаен археолошки регион во Перу каде има значителен број докази за Инките. Овој регион бил значајна земјоделска област во Тавантинсују.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cameron, Ian (1990). Kingdom of the Sun God: a history of the Andes and their people. New York: Facts on File. стр. 207–210. ISBN 0-8160-2581-9.

Поврзано[уреди | уреди извор]