Кахамаркила

Координати: 11°59′07″S 76°54′38″W / 11.98528° ЈГШ; 76.91056° ЗГД / -11.98528; -76.91056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Знак за Кахамаркила од Националниот институт за култура.

Кахамаркила или Кашамаркила е археолошко наоѓалиште кој се наоѓа во близина на главниот град на Перу, Лима, околу 6 километри северно од долината на реката Римак. Вкупната површина на наоѓалиштето е 167 хектари што го прави еден од најголемите археолошки наоѓалишта во Перу. Наоѓалиштето е опколено од мали села. Ова наоѓалиште било голем трговски центар за време на културата Лима.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

11°59′07″S 76°54′38″W / 11.98528° ЈГШ; 76.91056° ЗГД / -11.98528; -76.91056