Серо Патапо

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Северновариски рушевини)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Серо Патапо
Северновариски рушевини
рушевини
Серо Патапо is located in Перу
Серо Патапо
Серо Патапо
Местоположба во Перу
Координати: 6°43′17″S 79°38′41″W / 6.72139° ЈГШ; 79.64472° ЗГД / -6.72139; -79.64472Координати: 6°43′17″S 79°38′41″W / 6.72139° ЈГШ; 79.64472° ЗГД / -6.72139; -79.64472
Држава Перу
РегионЛамбајеке
Управа
 • Виднема
Население
 • Вкупно0
Часовен појасPET (UTC-5)

Серо Патапо (шпански: Cerro Pátapo) или Северновариски рушевини е археолошки локалитет кој се наоѓа во Перу во близина на градот Чиклајо. Рушевините се од Вариската култура. Откритието на овие рушевини било објавено на 16 декември 2008 година од археологот Сезар Соријано. Овој локалитет е прв доказ за постоењето на Вариската култура во северно Перу и исто така се покажало дека местото имало големо значење.[1] Серо Патапо се наоѓа на околу 14 километри од Чиклајо и заземаат површина од 4.8 километри квадратни.[2]

Вариската култура доминирала од 7 до 12 век во јужно Перу. Културата е позната по големата мрежа на патишта и заземата територија приближно колку таа на Тавантинсују.[1][3] Според сложената, уникатната и монументална архитектура, се утврдило дека имале развиена империја.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 'Ancient city unearthed' in Peru“, BBC, 17 декември 2008 (посет. 17 декември 2008 г).
  2. Archeologists in Peru unearth ancient Wari city“, Reuters, 16 декември 2008 (посет. 17 декември 2008 г).
  3. Ancient city ruins found in northern Peru“, Guardian, 17 декември 2008 (посет. 17 декември 2008 г).
  4. > Katharine Schreiber, "Wari Empire - Excavations at Wari, Ayachucho, Peru", JRank, accessed 3 Nov 2010

Поврзано[уреди | уреди извор]