Парамарибо (округ)

Координати: 5°49′25″N 55°10′11″W / 5.82361° СГШ; 55.16972° ЗГД / 5.82361; -55.16972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Парамарибо
Paramaribo
округ
Карта на местоположбата на Парамарибо во Суринам
Карта на местоположбата на Парамарибо во Суринам
Држава Суринам
Адм. центарПарамарибо
Површина
 • Вкупна182 км2 (70 ми2)
Население (попис 2012)
 • Вкупно240.924
 • Густина1,300/км2 (3,400/ми2)
Час. појасART (UTC-3)
HDI (2017)0.752[1]
high

Парамарибо (холандски: Paramaribo) е округ во Суринам. Административен центар на округот е главниот град на државата, Парамарибо.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во северниот дел на државата. Вкупната површина на округот е 182 км2.[2] Административен центар на округот е Парамарибо. Округот го опфаќа главниот град на Суринам и околината.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис во државата, во округот живееле 240.924 жители, што е скоро половина од вкупното население на државата.

Ресорти[уреди | уреди извор]

Ресорти во Парамарибо

Парамарибо е поделен на 12 ресорти:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.
  2. „Census profile at District level 2004 (in Dutch)“. Stichting Algemeen Bureau voor de Statistiek in Suriname. Архивирано од изворникот на 2013-11-13. Посетено на 2013-04-24.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

5°49′25″N 55°10′11″W / 5.82361° СГШ; 55.16972° ЗГД / 5.82361; -55.16972