Пара (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пара
Para
округ
Ресорстите во Пара.
Ресорстите во Пара.
Карта на местоположбата на Пара во Суринам
Карта на местоположбата на Пара во Суринам
ДржаваСуринам
ОкругПара
Адм. центарОнвервахт
Површина
 • Вкупна5.393 км2 (2,082 ми2)
Население (попис 2012)
 • Вкупно24.700
 • Густина4,6/км2 (12/ми2)
ISO 3166SR-PR

Пара (холандски: Para) е округ во Суринам. Административен центар на округот е Онвервахт.

Географија[уреди | уреди извор]

Пара се наоѓа во северниот дел на Суринам и тој е еден од трите окрузи кои немаат излез на море. Округот има вкупна површина од 5,393 км².[1] Административен центар на округот е Онвервахт, а покрај него се наоѓаат и гратчињата Паранам, Сабана и Зандереј

Округот е рударски и шумарски центар на Суринам. Во округот има големи рударски активности за ископ на боксит.

Села[уреди | уреди извор]

  • Биги Појка (Карипци)
  • Каролина (Креолци)
  • Повакака (Араваци)

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2004 година, Пара имал население од 18,749 жители. Населението е во пораст, па така, според пописот од 2012 година во округот живееле 24,700 жители. Во минатото функционирало и гратчето Јоденсаване, еврејска заедница која пребегнала во Суринам во 17 век. Гратчето било уништено во 1832 година од пожар.

Ресорти[уреди | уреди извор]

Пара е поделен на 5 ресорта:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Census profile at District level 2004 (in Dutch)“. Stichting Algemeen Bureau voor de Statistiek in Suriname. Посетено на 2013-04-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]