Петар II Караѓорѓевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Петар II Караѓорѓевиќ
Petar II Karađorđević.jpg
Крал на Југославија
На престол 9 октомври 1934 - 29 ноември 1945
Претходник Александар I
Регент Павле Караѓорѓевиќ (1934–1941)
Сопружник Александара Караѓорѓевиќ
Деца
Александар II Караѓорѓевиќ
Династија Династија Караѓорѓевиќ
Татко Александар I
Мајка Марија Караѓорѓевиќ

Петар Караѓорѓевиќ втори бил син на Александар I Караѓорѓевиќ. Тој бил српски престолонаследник и сам се прогласил за крал, сакајќи да управува со државата- Кралство Југославија.

Лоза[уреди | уреди извор]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Александар Караѓорѓевиќ
 
 
 
 
 
 
 
Петар I Караѓорѓевиќ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Персида Ненадовиќ
 
 
 
 
 
 
 
Александар Караѓорѓевиќ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Никола I Петровиќ
 
 
 
 
 
 
 
Зорка Караѓорѓевиќ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Милена Вукотиќ
 
 
 
 
 
 
 
Петар II Караѓорѓевиќ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Леополд од Хохенцолерн
 
 
 
 
 
 
 
Фердинанд Романски
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Инфанта Антонија
 
 
 
 
 
 
 
Марија Караѓорѓевиќ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Алфред од Саксонија, Кобург и Гота
 
 
 
 
 
 
 
Марија од Единбург
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Марија Александровна
 
 
 
 
 
 


Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Petar. A King's Heritage; The Memoirs of King Peter II of Yugoslavia. London: Cassell, 1955.